Całościowo podchodzimy do pacjenta

 

Wywiad z Bartoszem Bochenkiem, specjalistą rehabilitantem zajmującym się Ortoscan

 

–  Czy ortezy wysokie i niskie kręgosłupa są dla każdego?      

– Mogą je nosić wszystkie osoby, które mają problemy z kręgosłupem, szczególnie jeśli doskwierają im dolegliwości bólowe, neuralgie oraz stany zwyrodnieniowe, rwy kulszowe itp. Orteza zdecydowanie pomoże w codziennym życiu osobom, którym, mówiąc potocznie, ból promieniuje od kręgosłupa w górę lub w dół. Wtedy przyczyna dolegliwości może tkwić właśnie w tej części ciała.

– Czy są grupy zawodowe, którym szczególnie przydatne są gorsety / sznurówki, bowiem i tak można nazwać ten sprzęt?

– Tak. Nasze ortezy dedykowane są głownie dla osób pracujących fizycznie: górników, hutników, rolników. Sprawdzają się u pacjentów, od których wymaga się długotrwałego stania np. pracowników przy taśmie tudzież sprzedawców. Polecane są osobom, których praca wymaga pozycji siedzącej np. pracownikom biurowym. Pacjenci podczas wizyt przyznają, że gorset pomaga im w pracy oraz wykonywaniu codziennych czynności. Natomiast niepodjęcie jakichkolwiek działań rehabilitacyjnych dotyczących kręgosłupa pogłębia istniejące już dolegliwości, których konsekwencjami mogą być w najgorszym razie  np. zabieg operacyjny lub poruszanie się na wózku inwalidzkim.

– Dlaczego  jeszcze warto nosić gorset kręgosłupa np. Ortoscan?

– Ortezy odciążają mięśnie przykręgosłupowe, które utrzymują nasz kręgosłup w prawidłowej pozycji fizjologicznej. Dzięki temu podczas wysiłku fizycznego nie jest on  obciążany całym ciężarem ciała, bowiem część nacisku przejmuje właśnie stabilizator. Nie można jednak przesadzić w noszeniu gorsetu, ponieważ tym sposobem możemy osłabić mięśnie.

– Wedle wskazań, to 3-4 godziny dziennie nawet z przerwami…

– Tak. Gorset można założyć na godzinę rano, potem na godzinę po południu. Nosimy go w trakcie  wysiłku fizycznego, dłuższego chodzenia  lub stania. Nie używamy ortezy podczas siedzenia lub leżenia.  Trzeba mieć świadomość, że w początkowym okresie jej noszenia może pojawić się  dyskomfort. Często właśnie to staje się przyczyną zaniechania jej używania. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa tu spersonalizowana orteza Ortoscan. Zawsze też można zgłosić się do punktu, w którym otrzymano sprzęt, by sprawdzić przyczynę problemu. Może być nią  np. niepoprawne zakładanie gorsetu. Nasi rehabilitanci zawsze pomogą w takiej sytuacji.

– A kto nie może nosić tego gorsetu?

– Na przykład kobiety w ciąży. Ortezy nie są również przeznaczone dla osób, które doświadczają duszności, mają rozruszniki serca oraz  problemy pulmonologiczne. Wynika to z faktu, że aby mięśnie wykonywały prawidłowo swoją pracę, to muszą być w pewnym stopniu uciśnięte. W przypadku osób z przepuklinami noszenie gorsetu musi być pod kontrolą lekarza specjalisty. Oceni on czy taki sprzęt jest dla danego pacjenta rekomendowany.

– A czy skierowanie ma wydać lekarz pracujący w ramach NFZ, czy mający prywatną praktykę?

– Nie, nie ma to  już znaczenia. Ważne, by był to specjalista: ortopeda, neurolog, reumatolog lub lekarz rehabilitacji medycznej. Dodatkowo polecam konsultację z rehabilitantem.

– A jak wygląda badanie skanujące pacjenta i sam proces tworzenia zindywidualizowanej ortezy?

– Badanie jest bezbolesne, bezdotykowe i nieinwazyjne. Trwa kilkanaście sekund. Pacjent ustawiony jest w pozycji skorygowanej, a to znaczy najbardziej prawidłowej w jego stanie. Po zeskanowania kręgosłupa lub kolana (w zależności od zapotrzebowania na ortezę) obraz przesyłany jest do centrali. Tam wytwarza się spersonalizowane stalki, które następnie „ubierane” są w części stabilizatora i odsyłane do nas.

– Oceniacie przychodzącą do was osobę w sposób holistyczny?

– Tak, staramy się całościowo podchodzić do naszego pacjenta. Oznacza to, że poza ortezą oraz instruktażem jak prawidłowo ją  zakładać i nosić  otrzymuje on zestaw ćwiczeń dostosowany do jego schorzenia. Po roku zapraszamy pacjentów na kolejny skan. Jeżeli będzie on znacznie różnił się od pierwszego, to istnieje możliwość kolejnego dostosowania stalek do sylwetki. Podczas spotkania staramy się również zmotywować pacjenta, by oprócz noszenia gorsetu także sam ćwiczył. Właśnie takie holistyczne  podejście do osoby potrzebującej pomocy  jest unikatowe na rynku usług medycznych i wyróżnia nas na tle innych ośrodków.

– Zatem zapraszamy wszystkich  na konsultacje i dziękujemy za rozmowę.